stderr

Jakub Jedelský

Fedora 15 Release Party v Brně

Včera podle plánu vyšla finální podoba Fedory 15 a při té příležitosti se v Brně uskutečnila Fedora 15 Release Party. Záštitu nad akcí přebrala brněnská pobočka Red Hatu, jejíž zaměstnanci tu prezentovali svoji práci - a zároveň novinky ve Fedoře.

Předem upozorňuji, že jsem si nedělal poznámky a to, co zde píši, doluji z hlavy, kde se mi nemuselo uchytit úplně všechno. Zároveň se předem omlouvám za kvalitu fotografií. Vše bylo foceno telefonem bez blesku a na některých obrázcích je vidět dost prd. Ale stačí pro nasátí atmosféry, která byla velice fajn. Fotky už nejsou.

Aktualizace: report z Release Party sepsal i jeden z pořadatelů Jiří Eischmann (v en a s hezčíma fotkama).

Aktualizace II.: Na LinuxExpres.cz se objevily videa a prezentace.

Sraz v 18:00

Všechno začínalo v šest večer. Cestou na Purkyňovu, kde je sídlo Red Hatu, jsem se už nemohl dočkat ... až navštívím tamní záchod. Našel jsem a zábava mohla začít. Oficiální uvítání a začátek byl vcelku originální: "Přednášky začnou asi za půl hodiny, zatím se běžte najíst." Občerstvení (burgery, tortilly a muffiny) zajistilo Giraffy, tak předpokládám, že se všichni olizovali až za ušima. První velký dík pořadatelům!

Gnome 3

Kolem půl sedmé začal první bod programu: představení Gnome 3 z pohledu vývojáře tohoto grafického prostředí Tomáše Bžatka. Osobně jsem si s názorem na prostředí prošel asi touto cestou: WTF?! -> ujde to -> zajímavý -> hezký, už to chci! Při představování jsem se začal zase trošku bát. Na vině byl (na můj vkus až příliš) vysoký výskyt spojení jako "nefunguje", "nepůjde", "bug". Ve výsledku jsem byl ale spokojený a už teď můžu potvrdit, že pro základní funce je Gnome 3 parádní (před chvílí jsem nainstaloval na notebook). Příjemná byla i zmínka o programu gnome-tweak-tool, který by měl zastupovat některé funkce Gnome týmem oficiálně nepodporované.

Podle slov Tomáše se pracuje na Gnome 3.2, které by snad mělo být ve Fedoře 16(?) a podporovat o mnoho více funkcí než teď. Výběrem snad jen nějaké využití plochy, na které v tuto chvíli nejsou (a co jsem pochopil nejdou přidat) žádné ikonky a propojení s různými internetovými službami (facebook, gmail, gtalk). Díky Tomáši!

KDE 4.6 & Fedora Board agenda

Po krátké pauze předstoupil Jaroslav Řezník, který nejprve představoval nové KDE. Zaujalo mě jejich přizpůsobení pro netbooky s podporou dotykové obrazovky. Rád bych o tom napsal něco víc, ale přiznávám se, že jsem moc neposlouchal a raději si udělal test o Fedoře běžící na dvou místních počítačích. A zjistil jsem, že skoro nic nevím :)

Druhá část přednášky patřila "politickému" rozdělení komunity okolo projektu Fedora. Jaroslav je členem nejvyššího orgánu Fedora Project Boardu a tak bylo zajímavý zjistit, kdo co má na starosti, jak jsou členové voleni a dosazovaní a jak se (ne)vládne. Více info o tomto vedení najdete na wiki fedoraprojektu: Board, FESCo, apod. Díky Jardo!

systemd

Spolu s Gnome 3 a SPICE, který ještě přijde, byla toto přednáška na kterou jsem se nejvíce těšil. O systemd, který uváděl Michal Schmidt, jsem se zajímal zatím jen okrajově a trošku jsem se ho bál. Zavádí totiž spoustu novinek, což my admini nemáme ze zásady rádi. Při bližším pohledu, a Michalově zdůvodnění co a proč je řešeno právě takhle, ten systém vypadá vlastně docela dobře.

Co mě potěšilo je možnost dvojího nastavení: systémem v /lib/systemd a administrátorem v /etc/systemd, přičemž administrátorská nastavení mají vyšší prioritu. Dalšími zajímavými fičurkami jsou třeba "jakože jedoucí" služby, kdy systemd vytvoří pouze odpovídající socket a až ve chvíli, kdy na něj přijde nějaký dotaz, spustí správnou službu (dobrým příkladem je cups). Nebo, zmíněno jen na okraj, je fajn možnost omezení zdrojů (např. CPU) pro jednotlivé služby. Přednáška se jinak ubírala spíše směrem k základním funkcím (a srovnání se stávajícími), jako je nastartování a ukončení služby.. Díky Michale!

Pokud vás systemd zajímá, přečtěte si seriál od Lennarta Poetteringa, samotného autora systému.

Power management improvements

Další na řadě byl Jaroslav Škarvada s povídáním o spotřebě a (elektrickém) vytížení (hlavně) notebooků. Ze začátku jsem se trošku lekl, s jakou rychlostí nastoupil. Asi během dvou minut jsme byli na pátém slajdu z devíti a já z toho neměl skoro nic. Naštěstí jsme se chvilku zdrželi u zajímavého nástroje powertop, který, i když je stále ve verzi beta, už umí ohlídat pár věcí a umožní šetření baterie u notebooků. Během přednášky se rozvinula krátká diskuze o dalších možných možnostech a změnách. Možná by taky bylo dobré pohlídat si žrouty energie v kernelu. Díky Jardo!

SPICE support in virt-manager

Protože už byl v přednáškách malinko skluz, tak i ta předposlední o protokolu SPICE od Luboše Kocmana byla zrychlená. Šlo o představení projektu, který má v budoucnu nahradit VNC a bylo nám představeno, jak je v nové Fedoře dostupný a jak je s ním možné pracovat. Do času se vešel i příklad (a to přece vystačí za tisíc slov), kde Luboš ukázal, jak SPICE dokáže kontrolovat myš, přenášet video a audio a kolik toto všechno "žere" dat na síti. Osobně jsem se na tuto přednášku těšil, o SPICE jsem si dřív četl a docela mě jeho možnosti zaujaly. Asi bych to mohl využít na svém RHEL virtuálu, pro přípravu na RHCSA/RHCE. Díky Luboši!

Slajdy z tohoto povídání si můžete stáhnout na Google docs.

Závěrem..

Na úvod závěru poznamenám, že jsem vynechal poslední přednášku o novinkách v Ext4 od Lukáše Czernera. Zapůsobila jednak únava po náročném dni a pak kamarádi čekající v hospodě :).

První brněnskou Fedora Release Party hodnotím na výbornou. Vydařila se jak po organizační stránce, kdy sice utíkal čas přednášek, ale ani jedna nebyla mimo téma a všechny byly v rukou odborníků, tak po stránce návštěvnosti - co jsem napočítal, sešlo se zde kolem 50 lidí (nechci ale kecat). Nemohl jsem si nevšimnout, že se jednotlivé výstupy nahrávaly, doufám, že se videa spolu se slajdy brzo objeví na netu a já se budu moct dokouknout na ext4.

A na úplný závěr: Velký dík brněnským redhaťákům za akci!