stderr

Jakub Jedelský

Dnes je den IPv6

Protože staré IP verze 4 docházejí (ISP a regionální registry ještě nějaké zásoby mají, ale IANA je už od února prázdná), je nutné stále více propagovat nové, delší, větší, krásnější a celkově lepší IPv6. A to se děje dnes: je Světový den IPv6.

Smyslem dnešního dne, kdy se na jeden den zpřístupní některé velké weby přes IPv6 (seznam účastníků), je motivovat ISP, uživatele, správce sítí a vlastně vše co je k internetu připojeno k tomu, aby začali využívat právě nových verzí IP a správně si vše nastavili. Odhaduje se, že zhruba 0,05% uživatelů může mít problémy s připojením, to jde, ne?

Co to znamená právě pro vás? Pokud nejste právě v těch 0,05% uživatelů, jejichž poskytovatelé nejsou schopni korektně nastavit IPv4 a IPv6, pak vlastně nic. Pokud ano, pak se Vám zřejmě korektně nezobrazí některé servery a služby, které se IPv6 dne účastní. I tento blog běží už nějaký čas na IPv6, takže si vlastně ani nemůžete přečíst tento článek..hehe.

TV Nova na svém webu strašila s kolapsem celého internetu. Samozřejmě se jedná jen o zbulvarizovaný titulek.

Zda právě váš poskytovatel připojení podporuje IPv6, si můžete zkusit na stránkách test-ipv6.cz.

Že s novými adresami může být i "IT zábava" ukazuje Facebook nebo britská BBC:

facebbok.com: 2620:0:1c00:0:face:b00c:0:2
bbc.co.uk: 2001:4b10:bbc::1

V České republice se dnešního dne účastní Seznam.cz s weby novinky.cz, mapy.cz, super.cz a firmy.cz a pak všechny weby hostované pod Active 24. Centrum.cz, které taky mohlo přispět troškou do mlýna, prý nechce IPv6 testovat na uživatelích.