stderr

Jakub Jedelský

Největší fotografie interiéru na světě

Web 360 Cities na sebe upoutal pozornost už několikrát. Stránky založil fotograf Jeffrey Martin bydlící v Praze, který se již od roku 2000 zabývá panoramatickou fotografií. První úspěch přišel s fotografií Prahy, focené z Žižkovské věže v rozlišení 18,5 Gigapixelů, což byl v roce 2009 světový rekord. Pro srovnání doporučuji kouknout, jaké rozlišení má váš digitální fotoaparát, hádám 5 - 10 megapixelů.

Další rekord byl zaznamenán hned o rok později, kdy vznikla panoramatická fotografie Londýna v neuvěřitelné velikosti 80 Gigapixelů (celý snímek je složen z 7886 jednotlivých fotografií).

A konečně se dostávám k tomu aktuálnímu: pan fotograf Jeff si asi řekl, že by nebylo špatné mít každý rok na kontě jeden rekord a proto letos, v roce 2011,vzikla největší panoramatická fotografie - tentokrát interiéru. A protože Jeff je pražák a Praha má pěkná zákoutí a interiéry, rozhodl se pro Strahovskou knihovnu. Fotografie má rozlišení 40 Gigapixelů, je složena ze 3000 jednotlivých snímkůa pokud by ji chtěl někdo vytisknout, dosáhla by délky 23 metrů.

Detaily fotografie jsou úžasné, skoro lze spočítat částečky prachu na jednotlivých knížkách. Pokud se vám nechce projíždět knihovnu osobně, nabízí autor i video zachycující některé drobnosti.

Jeffrey Martin: http://www.360cities.net/profile/jeffrey-martin
web: http://www.360cities.net