stderr

Jakub Jedelský

Synchronizace e-mailových účtů (IMAP)

Většina uživatelů se ke svým e-mailům nedostane jinak než přes protokol POP3 nebo IMAP (což vlastně úplně stačí). Problém nastává ve chvíli, kdy chceme e-maily zálohovat, synchronizovat nebo migrovat jinam. Hodní správcové nám můžou někam nahrát např. tarball, příp. data zkopírovat pomocí rsync.

Pokud jste ale na takové nenarazili (nebo je nechcete otravovat, protože mají fakt hodně práce :)), bude se Vám hodit utilitka napsaná v perlu - imapsync. Výhodou je, že ji nemusíte spouštět ani na jednom ze serverů, můžete tak převést e-maily z Hotmail ke Googlu nebo jinak dle chuti.

Jak tedy na ni? Nejdříve ji nainstalujeme standardně z repozitáře (balík se nachází snad ve všech distribucích), připravte se na spoustu závislostí (ve výsledku ale zabere cca 4MB):

# Debian a klony
$ apt-get install imapsync 
# RHEL a klony
$ yum install imapsync

Volby imapsync můžeme rozdělit do 3 kategorií: globální, zdrojový (označovaný jako 1) a cílový (2) server. Před samotným kopírováním je dobré použít přepínač --dry, který provede pouze simulaci a zkontroluje, zda se lze k serverům připojit a data přesouvat.

Pro připojení je dobré si ujasnit, zda se připojujeme se zabezpečením SSL (volba --ssl1 nebo --ssl2) a také na jaký port se připojujeme (--port1/2). Informace o všech volbách včetně pár příkladů vám dají manuálové stránky. Já jsem se po chvilce pátrání dostal např k tomuto:

$ imapsync --syncinternaldates --noauthmd5   
>    --host1 domain.tld --user1 uzivatelske_jmeno --password1 heslo --port1 143   
>    --host2 domena.cz --user2 [email protected] --password2 heslo --ssl2