stderr

Jakub Jedelský

CAPS LOCK

CHTĚL JSEM TENTO BLOG VÉST TAK NĚJAK, ŘEKNĚME, HM, "ODBORNĚ". ALE ONO SE TO NE VŽDY PODAŘÍ, ZVLÁŠTĚ KDYŽ ZJISTÍTE, ŽE EXISTUJE TAKOVÝ DEN, JAKO TEN VČERA - MEZINÁRODNÍ DEN KLÁVESY CAPS LOCK. TO SE PŘECE MUSÍ OSLAVIT. TROŠKU OPOŽDĚNÝM ČLÁNKEM.

OSOBNĚ MÁM K TÉTO KLÁVESE ODPOR A POUŽÍVÁM JI JEN VÝJIMEČNĚ (VLASTNĚ ASI JEN PŘI PSANÍ TOHOTO ČLÁNKU). DOKONCE JSEM SE VČERA TROŠKU POPLET A CAPS LOCK PŘEJMENOVAL NA CAPS LOOK. CO UŽ. ZKRÁTKA PATŘÍM K TÉ SKUPINĚ LIDÍ, KTERÝM …

Přečíst celé


exCurr: převodník měn

Občas mívám nutkání koukat po různých zahraničních e-shopech, novinkách, které se u nás (zatím) neprodávají a sním o tom, že bych si právě toto mohl jednou koupit. Asi jako každý. Jedinou překážkou mi byla cena - převádět z hlavy eura nebo dolary na naše koruny se mi nechce. Proto jsem dlouho používal převodník měn na webu finance.cz, ale ono je to takové zdlouhavé... Ve volných chvílích jsem si tedy napsal vlastní skript (python) - převodník měn pro příkazovou řádku.

Co to …

Přečíst celé


Python: jak na User-Agent

V poslední době si "hraju" s Pythonem a mám rozpracované některé programy, vyžadující data z webu. Pro tuto práci jsem si oblíbil knihovnu urllib2, která nabízí požadovanou funkčnost (je vlastně nějaká jiná?). Dosud jsem používal jednoduché stažení dat z webu pomocí urllib2.urlopen(url), ale co když je třeba svoji aplikaci nějak identifikovat?

K identifikaci klienta připojujícího se pomocí protokolu HTTP (nejen) slouží hlavička User-Agent, která označuje program a verzi (+ může další info). V pythonní knihovně urllib2 to lze řešit …

Přečíst celé


Gmail: tečka sem, tečka tam

Je to už starší záležitost, ale na Twitter účtu Gmailu to nakousli, tak se to dostalo ke mě a protože mě to zaujalo, tak ... posílám dál: V uživatelských jménech gmailu můžete používat tečku (".") dle libosti.

Tečka

Zaregistrujete-li si e-mail u Googlu, můžete spolu s ním využít i všechny alternativy s tečkama. Tedy e-maily [email protected], [email protected] nebo třeba [email protected] jsou si rovny a zprávy dojdou do jedné schránky. Dobrý ne? Abych se …

Přečíst celé


Zkroť si svůj cron

V tomto krátkém článku nechci popisovat funkci cronu ani práci s ním, to si ostatně můžete najít třeba na wikipedii. Chci zde jen ve třech jednoduchých bodech zdůraznit maličkosti, které by mohly usnadnit práci jak uživatelům, tak adminům. Ale pozor, ne vše může všude fungovat - změny konzultujte s dokumentací svého systému.

  1. Přehledné plánování: používejte "dělení" a "od-do". Teď budu trošku přehánět, ale předtavte si, že chcete spouštět úlohu každý druhý měsíc, v pracovní dny, po 8 hodinách a každých 5 …

Přečíst celé