stderr

Jakub Jedelský

Docker: jak jsme se seznámili

Dění kolem lehkých linuxových kontejnerů jde spíše kolem mě. Až na Docker - čím déle jej sleduju, tím víc se mi líbí. A konečně jsem se dopracoval i k tomu si s ním trošku pohrát.

Docker logo

Chvilka nezajímavého povídání: Potřeboval jsem testovat a upravovat SQL dotazy nad MySQL. Už jsem vyrostl z toho, že si všechno nainstaluju do svého systému a pak nevím, co mi kde běží - snažím se jej naopak udržovat tak nějak v čistotě. Taky se mi s daty nechtělo …

Přečíst celé


asciinema: YouTube pro terminál ve Fedoře

Na nástroj asciinema jsem poprvé narazil na HackerNews a zamiloval si jej na první pohled. Jedním příkazem zaznamenat, co se odehrává v terminálu, odeslat "video" na server a sdílet. Nebo si jej vložit na vlastní stránky. A sdílet. Video dávám schválně do uvozovek - ve skutečnosti se jedná o textový výstup (terminálový emulátor napsaný v javascriptu) a příkazy si můžete pěkně vykopírovat. V době videotutoriálů a ukázek možností různých nástrojů je to moc pěkné řešení. O kousek níž se můžete podívat …

Přečíst celé


Red Hat enterprise Linux 7 Beta je venku

Red Hat se s námi včera podělil o novou verzi jeho Enterprise Linuxu a vydal RHEL 7 Beta. Jejich beta verze bývají dostupné pro veřejnost, ne jinak je tomu i teď, takže si ji můžete stáhnout a začít testovat.

Tato verze by měla vycházet z Fedory 20 a přinese tak spoustu novinek - mimo jiné Gnome 3 (výchozí zobrazení bude v "klasickém" módu), podporu linuxových kontejnerů, MariaDB místo MySQL, Apache 2.4 a spoustu dalších. Výchozím filesystémem bude XFS. Všechny novinky …

Přečíst celé


Erlangu, Erlangu, ty zacyklená obludo

Jsem fanouškem Fedory, RHELu a od nich odvozených distribucí. Ale RPM, nad kterým tyto distribuce pracují, občas nabízí nepěkná překvapení. Ne chybou samotného principu (mnohdy), ale občas se některý vývojář nechá unést. Zkuste si nainstalovat takový Erlang. Yum nenabídne jen jeden balíček se základním prostředím pro vývoj nebo spuštění. On si tam dotáhne hned všechny subbalíčky, které k vývoji ani nepotřebujete (o takovém unixODBC nemluvě). Na toto naštěstí už existuje bug. Pěkné, ale skrývá se tu ještě jedna vypečenost...

Udělám …

Přečíst celé


Z Wordpressu na statickou stránku

Dlouhou dobu jsem si vedl blog na Wordpressu, který mi běžel na vlastním serveru. Kvůli změně práce a tím i rušení serveru (resp. přesunu na méně výkoný virtuál) jsem začal řešit "kam s ním". Převod části článků sem je dobrý, ale jednak se mi nechtělo převádět vše a pak, návštěvníci si cestu na starý blog ještě najdou. Zavrhnul jsem proto jen jednoduché přesměrování. A aby mi Wordpress zbytečně neběžel a nežral zdroje pro PHP, když to už k ničemu nepotřebuju …

Přečíst celé