stderr

Jakub Jedelský

Jak jsem si nevěděl rady s #ff #ffcz

Na Twitteru je taková jedna milá věc - jmenuje se Follow Friday a má tag #ff nebo hezky česky #ffcz. Povídání, co že to #ff znamená, sepsal zrovna nedávno Dan Dočekal, tak to nebudu s dovolením opakovat. Snad jen malá citace ze závěru:

Každý pátek nezapomeňte využít hashtagů #ff (a případně #ffcz) k nalezení nových zajímavých účtů na Twitteru. A pokud vy sami o nějakých víte, dejte vědět svým sledujícím i dalším lidem.

A to teda já o některých zajímavých účtech …

Přečíst celé


Naučte se SELinux ... s omalovánkama

Na toto jsem byl zvědavý od první zmínky Daniela Walshe na Twitteru, takže mě dnešní článek na fedora.cz potěšil.

Obrázky z omalovánek, které mají za úkol seznámit se základy SELinuxu, byly původně zveřejněné u článku na opensource.org. Později se z toho stala knížečka nabízená na dnes končícím Red Hat Summitu. A teď, konečně, můžeme stahovat, tisknout a vymalovávat i my ostatní. Dostupná je i SVG …

Přečíst celé


Jak dostat vlastní RPM do Fedory

TL;DR: Toto není návod na sestavení RPM. Jen jsem si potřeboval utříbit a sepsat postup pro doručení již připraveného balíčku do repozitářů Fedory a EPELu. Ani nechci zabíhat do detailu - většinou odkazuji na příslušnou wiki (ale často jsem se neudržel).

Postup jsem popsal pro balíček vertica-python, který si tuto cestu už absolvoval. Hned na začátek doporučuji nastavit filtr e-mailu - do gmailu mi naskákalo celkem kolem 30 zpráv ve 13 vláknech.

Všechno začíná (a končí) v bugzille

Každý nový balíček …

Přečíst celé


Docker: Jak jsme se seznámili - 2.díl

V první části seznamování jsem skončil dost narychlo. Na jednu stranu jsem nechtěl zatěžovat hlavu váženého čtenáře dlouhým čtením a na druhou jsem psal v noci a už se mi chtělo spát. Zkusím tu tedy dokončit zprovoznění MySQL pod Dockerem (pokud se vám to ještě nepovedlo). Tentokrát vám na začátek dopřeju lehce teorie. Pokračovat pak budu v podobném duchu - z pohledu člověka, který k Dockeru jen lehce přičuchl. Pokud mě doplníte v komentářích jako u prvního dílu (doporučuju přečíst), máte …

Přečíst celé


Docker: jak jsme se seznámili

Dění kolem lehkých linuxových kontejnerů jde spíše kolem mě. Až na Docker - čím déle jej sleduju, tím víc se mi líbí. A konečně jsem se dopracoval i k tomu si s ním trošku pohrát.

Docker logo

Chvilka nezajímavého povídání: Potřeboval jsem testovat a upravovat SQL dotazy nad MySQL. Už jsem vyrostl z toho, že si všechno nainstaluju do svého systému a pak nevím, co mi kde běží - snažím se jej naopak udržovat tak nějak v čistotě. Taky se mi s daty nechtělo …

Přečíst celé